Produkcja mleka się załamie? Rolnicy ostrzegają przed katastrofąJustyna Czupryniak-Paluszkiewicz/Canva
StoryEditorRynek mleka

Produkcja mleka się załamie? Rolnicy ostrzegają przed katastrofą

03.07.2025., 14:30h

Europejscy producenci mleka widzą potrzebę wdrożenia konsekwentnych reform dla rolnictwa odpornego na przyszłość. Zdaniem członków organizacji należących do Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Rady ds. Mleka (EMB), podstawowe problemy nękające sektor mleczarski nadal istnieją i należałoby się nimi zająć, zanim będzie za późno.

EMB alarmuje ws. rynku mleka

Jak informuje European Mil Board czyli Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Rady ds. Mleka, podczas ostatniego posiedzenia organizacje członkowskie wielu państw europejskich spotkały się w celu omówienia kluczowych wyzwań, którym będzie musiał podołać rynek europejski.

Wówczas, wszyscy mieli dojść do konkluzji mającej związek z przyszłością rynku mleka. Mianowicie, chodziło o to, że choć aktualnie przychody z produkcji mleka pokrywają ponoszone koszty częściej, niż miało to miejsce dotychczas, to stanowi to tylko i wyłącznie o zwiększeniu poziomu realizacji jednego z założeń EMB. Zdaniem ekspertów, nie należy jednak zapominać o tym, że „podstawowe problemy nękające sektor mleczarski nadal istnieją i należy się nimi zająć już dziś".

– Rzeczywiste koszty plus marża zysku – to powinniśmy otrzymywać, a nadal tak nie jest. Sektor nie jest w dobrej kondycji – mówi prezes EMB Kjartan Poulsen, opisując stan sektora mleczarskiego.

– Sektor potrzebuje pozytywnych, długoterminowych regulacji. To prawda, że w tej chwili istnieje również pewien rodzaj regulacji sektorowej. Jest to jednak niezwykle problematyczne, ponieważ opiera się na tym, że wiele gospodarstw zbankrutuje, co z kolei utrzymuje niższe wolumeny produkcji. To nie może być przyszłość sektora mleczarskiego! – dodał wiceprezes EMB Boris Gondouin, podkreślając, że problemy strukturalne wpływające na rynek mleka, nie zostały rozwiązane.

Zobacz też: Ceny mleka będą rosły. Analitycy nie mają wątpliwości

Jakich reform domaga się EMB?

EMB domaga się reform dotyczących rynku rolnego w następującej postaci:

  • Instrumenty kryzysowe o działaniu zapobiegawczym: EMB wzywa do integracji środków zapobiegawczych mających na celu stabilizację rynku, takich jak Program Odpowiedzialności Rynkowej (MRP), aby skutecznie zapobiegać ekstremalnym wahaniom cen i stratom.
  • Wzmocnienie organizacji producentów: organizacje producentów w całej Europie powinny mieć zbiorową siłę przetargową, która stanowi co najmniej 30% rynku UE. Doprowadziłoby to do uczciwszych cen, jeśli chodzi o relacje rynkowe z mleczarniami i sprzedawcami detalicznymi.
  • Uczciwe praktyki handlowe realizowane poprzez ustawodawstwo zakazujące ustalania cen poniżej kosztów produkcji: ceny poniżej kosztów produkcji powinny być zakazane, aby zapobiegać nieuczciwej konkurencji i wykorzystywaniu siły rynkowej w całym łańcuchu wartości.
  • Obowiązkowe umowy z uczciwymi warunkami: EMB wzywa do wprowadzenia w całej UE obowiązkowych umów między producentami i przetwórcami mleka jako podstawy zrównoważonej i kolegialnej współpracy.
  • Włączenie spółdzielczych przedsiębiorstw przetwórczych do sprawiedliwego systemu rynkowego: spółdzielnie mleczarskie muszą zostać włączone jako integralna część porządku rynkowego – ze wszystkimi związanymi z tym prawami i obowiązkami.
  • Należy zidentyfikować i drastycznie ograniczyć środki biurokratyczne, które komplikują sytuację producentów i produkcję: pomimo wyższej ceny mleka wielu rolników rezygnuje z produkcji, ponieważ dodatkowe wymagania i stale rosnąca biurokracja uniemożliwiają jej kontynuowanie. Ci, którzy mimo to kontynuują produkcję, nakładają masowe ograniczenia na swoje inwestycje, ponieważ nie wierzą już w przyszłość produkcji mleka.

EMB chce rolnictwa z perspektywami

Zdaniem EMB, realizacja powyższych nowelizacji jest jedyną szansą na zatrzymanie rolników w ich gospodarstwach, ponieważ bez zdecydowanych reform strukturalnych postęp w sektorze mleczarskim będzie zwyczajnie niemożliwy.

— Nasze propozycje wskazują drogę do odpornej na kryzysy, uczciwej i zrównoważonej produkcji mleka. Teraz nadszedł czas, aby je wdrożyć — podkreślił Poulsen.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. europeanmilkboard.org

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. lipiec 2025 12:20
OSZAR »